Platební karty

oddělení 3603 - Retailové finanční služby a ochrana spotřebitele
oddělení 3603 - Retailové finanční služby a ochrana spotřebitele

Vydáno

Druhy platebních karet

Základním rozdělením je rozdělení karet podle způsobu zúčtování peněz. Takto se platební karty dělí na:

  • debetní karty, které jsou spojeny s běžným účtem. Použijete-li debetní kartu (tedy zaplatíte-li u obchodníka nebo si vyberete hotovost z bankomatu), čerpáte peníze uložené na Vašem běžném účtu,
  • kreditní karty, které představují nákup na úvěr. Použitím kreditní karty (ať už ve formě platby u obchodníka nebo výběru hotovosti z bankomatu) čerpáte u banky úvěr, který poté musíte v dohodnutém termínu splatit (termín splatnosti, úroková sazba a další podmínky jsou stanoveny ve smlouvě, kterou jste podepisovali v bance, VŽDY SI PROTO SMLOUVU PŘED JEJÍM PODPISEM PEČLIVĚ PŘEČTĚTE).

    !!!Také si vždy zjistěte, zda karta, která je Vám nabízena, je kreditní nebo debetní a v případě kreditní karty si dejte pozor na to, abyste Váš úvěr vždy splatili v dohodnutém termínu, ať se nedostanete do potíží!!!

  • tzv. charge karty, které jsou velmi podobné kreditním kartám. Rozdíl je v tom, že u charge karty vám banka na konci každého měsíce (či jiného domluveného období) pošle vyúčtování všech transakcí a Vy musíte zaplatit celý dluh najednou v dohodnutém termínu.

Co je to PIN?

PIN je zkratka osobního identifikačního čísla z anglického Personal Identification Number. Je to čtyřmístné číslo, které Vám banka přidělí ke každé Vaší platební kartě, obvykle přijde poštou do vlastních rukou. Ve většině bank je možné si PIN změnit tak, aby bylo pro Vás lépe zapamatovatelné. Bez tohoto čísla se přes platební kartu k Vašim penězům nedostanete, takže je třeba si ho správně zapamatovat. Má chránit Vaše peníze v případě ztráty či odcizení karty, proto si NIKDY NEPIŠTE PIN K PLATEBNÍ KARTĚ NA PAPÍREK ČI PŘÍMO NA PLATEBNÍ KARTU A ROZHODNĚ HO NENOSTE SPOLEČNĚ S PLATEBNÍ KARTOU, takto se zloděj dostane velmi snadno k vašim penězům. V případě, že si PIN BUDETE MĚNIT, NIKDY NEZADÁVEJTE PŘÍLIŠ SNADNÉ ČÍSLO (např. 1234, nebo rok Vašeho narození, i takováto čísla jsou poměrně lehko odhalitelná, a proto ztrácí PIN svou funkci zabezpečení).

V případě ztráty či odcizení platební karty ji vždy co nejdříve zablokujte, tím zamezíte jejímu dalšímu použití. Blokace se provádí zpravidla telefonicky v bance, která kartu vydala.

Bližší informace o penězích a jejich oběhu, cizích měnách, vkladech a účtech najdete v části peníze a účty.